Pierwszy taki kurs urologii czynnościowej
Niespełna 1,5 roku temu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie otworzyliśmy - według naszej wiedzy - jedyną w Polsce i tej części Europy tak zaawansowaną technologicznie – Pracownię Videourodynamiki. Dziś zainaugurowano w niej wyjątkowe wydarzenie - akredytowany przez International Continence Society kurs urodynamiki i videourodynamiki, na który zaproszenie przyjęli wybitni specjaliści urologii czynnościowej: prof. Jacques Corcos z McGill University, prof. Jerzy Gajewski z Dalhousie University, prof. Howard Goldman z Cleveland Clinic oraz prof. Marcus Drake z University of Bristol. To niespotykana wcześniej okazja dla lekarzy urologów z innych ośrodków do zapoznania się z tą techniką diagnostyczną na miarę XXI wieku.
- Wideourodynamika według aktualnych wytycznych jest złotym standardem diagnostycznym i złotym standardem postępowania – podkreśla dr hab. Mikołaj Przydacz, kierownik naukowy kursu. - Jest przeznaczona dla Pacjentów w każdym wieku z tzw. pęcherzem neurogennym. Najnowsze dane epidemiologiczne pokazują, że ponad połowa Polaków powyżej 40. roku życia zgłasza objawy dotyczące dolnych dróg moczowych, a nietrzymanie moczu może występować nawet u co piątej osoby w Polsce po 40. roku życia. Może być wynikiem chorób neurologicznych, nieszczęśliwych wypadków, operacji onkologicznych, a nawet wystąpić jako powikłanie po porodzie czy po nadmiernym wysiłku.
Według przywołanych przez doktora Przydacza danych, w Polsce badania wideourodynamicznego może wymagać ponad 100 tys. osób z zaburzeniami oddawania moczu. - Ta diagnostyka jest niezbędna, by ochronić pacjentów przed przewlekłą niewydolnością nerek – dodał dr Przydacz. Każdego tygodnia w Pracowni Videourodynamiki w Szpitalu Uniwersyteckim wykonuje się kilkanaście takich badań.
W kursie bierze udział 14 lekarzy urologów z całej Polski. Program obejmuje wykłady oraz ćwiczenia praktyczne i zabiegi w pracowni. Kurs potrwa dwa dni.
- To wielki zaszczyt dla nas i niezwykła możliwość wspólnej wymiany doświadczeń z największymi autorytetami w dziedzinie urologii czynnościowej. Jestem przekonany, że to, iż udało się zorganizować takie warsztaty w Polsce jest ogromnym sukcesem. Cieszę się, że możemy wspólnie przekazywać wiedzę specjalistom z innych ośrodków. Nie mam też żadnych wątpliwości, że współpraca ta zaowocuje poprawą komfortu życia Pacjentów. Dla nich to robimy, dla nich szkolimy lekarzy z całej Polski - mówił podczas uroczystej inauguracji kursu prof. Piotr Chłosta, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii oraz Urologii Onkologicznej.