Potencjał polskiej urologii
Trzy sale operacyjne, trzech wybitnych operatorów i transmisja na żywo do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. A wszystko po to, by rozpropagować i spopularyzować metodę radykalnej prosteaktomii laparoskopowej z powodu raka prostaty. To ważne, nie tylko z punktu widzenia polskiej urologii, wydarzenie odbyło się w na Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Od 21 czerwca oddział ten jest również „Europejskim Centrum Szkoleniowym Minimalnie Inwazyjnych Technik Operacyjnych”.
- Zdecydowaliśmy się przybliżyć tę technikę operacyjną nie tylko środowisku urologicznemu, ale również całej społeczności lekarskiej w Polsce, by usprawnić wyniki leczenia, ale również podnieść rangę urologii w naszym kraju – mówił tuż przed operacją prof. Piotr Chłosta, Kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – Nie chce żeby mój pacjent czul się gorszy niż ten, który mieszka w Czechach, Niemczech czy Francji. Chcę żeby miał co najmniej tak samo dobre, jeśli nie lepsze możliwości leczenia. Jesteśmy przecież właśnie po to by maksymalnie wykorzystywać dostępne nam nowoczesne technologie – dodał.
Oprócz prof. Chłosty, dwie pozostałe operacje przeprowadzali: prof. Marcin Słojewski ze Szczecina oraz prof. Tomasz Drewa z Bydgoszczy. Wszyscy trzej są wybitnymi urologami, których umiejętności doceniono nie tylko w kraju, ale również w skali światowej.
- Operacje przeprowadzone metodą endowizji, czyli laparoskopii, są to operacje wykonywane jakby przez dziurkę od klucza. Ta terminologia doskonale odzwierciedla istotę tego zabiegu. Te operacje charakteryzują się nie tylko większą precyzyjnością - umożliwiając szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej, a także szybszą rehabilitację - ale również poprzez swoją dokładność umożliwiają osiągnięcie o wiele lepszych wyników niż ich odpowiedniki wykonywane metodą tradycyjną – tłumaczył prof. Chłosta.
Dzisiejsza transmisja operacji zapoczątkowała 46 Kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Można również uznać, że była symbolicznym otwarciem „Europejskiego Centrum Szkoleniowego Minimalnie Inwazyjnych Technik Operacyjnych”. Akredytację taką, Odział Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego uzyskał z ramienia Europejskiej Rady Urologii.
(M.W.)