Relacja z trzeciej edycji Konferencji „Chirurgia w Onkologii”
W dniach 10-11 grudnia w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego odbyła się konferencja organizowana przez O/K Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroentorologicznej i Transplantologii, I Katedrę Chirurgii Ogólnej UJ CM i Krakowskie Stowarzyszenie im. Ludwika Rydygiera.
W wydarzeniu wzięli udział specjaliści z dziedziny chirurgii oraz onkolodzy i gastrolodzy, zaangażowani w leczenie nowotworów układu pokarmowego.
Konferencję otworzyli wspólnie prof. dr hab. med. Piotr Richter, Kierownik O/K Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroentorologicznej i Transplantologii SU oraz przewodniczący komitetu naukowego, prof. dr hab. Wojciech Kielan, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz prof. dr hab. med. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, które objęło patronat nad wydarzeniem.
Pierwszego dnia Konferencji odbyła się debata pochylająca się nad sformułowaniem kolejnej edycji „Polskiego Konsensusu Raka Żołądka”. Dokument ten, opracowany po raz pierwszy w 1997 roku, stanowi kompleksowe omówienie wszystkich zagadnień związanych z diagnostyką i leczeniem chorych na raka żołądka. Ustalenia Konsensusu przygotowywane były od kilku miesięcy przez zespół koordynowany przez prof. dr. hab. med. Piotra Kołodziejczyka, prof. dr. hab. med. Marka Sierżęgę i prof. dr. hab. med. Antoniego Szczepanika.
W dalszej części spotkania przedstawiono założenia rozpoczętego niedawno programu badawczego „Gastric CHIMERA”. W tym wieloośrodkowym badaniu klinicznym, finansowanym przez Agencję Badań Medycznych i koordynowanym przez I Katedrę Chirurgii UJ CM, uczestniczyć będzie sześć ośrodków onkologicznych oceniających skuteczność procedury HIPEC u chorych na raka żołądka.
Konferencji towarzyszyły warsztaty endoskopowej ultrasonografii zorganizowane w Zakładzie Endoskopii we współpracy z Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ. Kierownikiem naukowym warsztatów był prof. dr hab. Michał Kukla.
W drugim dniu dyskutowano na temat innowacji w chirurgii. W związku z sytuacją epidemiologiczną debata odbyła się w trybie zdalnym, wzięli w niej udział także naukowcy i lekarze z Cleveland Clinic z USA. Odbyły się również wykłady dotyczące chirurgii robotowej z zastosowaniem platformy CMR i użyciem platformy HoloLens w chirurgii wątroby i trzustki.
Dwa dni Konferencji „Chirurgia w Onkologii” były pełne rozmów, wymiany doświadczeń i nauki. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się za rok.