Intensywna terapia bez ścian
Szpital Uniwersytecki w Krakowie to miejsce, w którym Pacjenci mogą czuć się w pełni bezpieczni, a dba o to m.in. „SWIT” - czyli System Wczesnej Interwencji Terapeutycznej. Projekt – nazywany również „Intensywną terapią bez ścian” otrzymał właśnie 4 miejsce w Plebiscycie „Bezpieczny Szpital Przyszłości” w kategorii: „Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia”.
System Wczesnej Interwencji Terapeutycznej jest projektem mającym na celu przede wszystkim poprawę jakości leczenia oraz zwiększenie komfortu pracy personelu medycznego. Idea Zespołu oparta jest na koncepcji „Intensywnej terapii bez ścian (ICU without walls)”, polegającej na rozszerzeniu działań personelu intensywnej terapii na teren całego szpitala.
W praktyce oznacza to, że możliwe jest objęcie leczeniem intensywnym pacjenta, który nie znajduje się na OIT na zasadzie merytorycznego wsparcia, a docelowo możliwe będzie także zdalne monitorowanie jego parametrów życiowych.
Od czasu swojego powstania, czyli od marca 2020 roku, zespół SWIT regularnie przeprowadza również szkolenia z zakresu resuscytacji dla pracowników naszego szpitala.
Warsztaty odbywają się w specjalnie przygotowanej do tego Sali na Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Celem warsztatów jest przede wszystkim:
- · przećwiczenie w warunkach symulowanych algorytmów wykorzystywanych w trakcie realizacji wewnątrzszpitalnej resuscytacji krążeniowo - oddechowej
- · uporządkowanie zasad postępowania podczas realizacji medycznych czynności ratunkowych podejmowanych wobec pacjentów w stanie zagrożenia życia lub zdrowia na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
Więcej informacji na temat „SWIT” można przeczytać: TUTAJ.