Roboty chirurgiczne stosowane w medycynie
To, że medycyna przyszłości będzie polegać m.in. na wykorzystaniu robotów chirurgicznych, dla wszystkich stało się jasne. Cieszymy się, że w Szpitalu Uniwersyteckim już teraz możemy korzystać z tego typu udogodnień: robota chirurgicznego oraz neurochirurgicznego ROSA. Z użyciem drugiego z nich, zespół z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii i Neurotraumatologii wykonuje biopsję zmian guzowych w trudno dostępnych operacyjnie lokalizacjach w obrębie mózgu.
Robot operacyjny pozwala zwiększyć precyzję operacji, zwłaszcza w zakresie biopsji guzów czy implantacji elektrod śródmózgowych. Ramię robota umożliwia dokładne i stabilne prowadzenie narzędzia chirurgicznego zgodnie z zaplanowaną trajektorią. Lekarz kontroluje każdy ruch urządzenia przy pomocy prostego sterownika w taki sposób, by był dla pacjenta bezpieczny.
Robot ROSA jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń, dzięki którym operacje neurochirurgiczne przeprowadzane są z bardzo wysoką precyzją. Stabilne ramię robotyczne, w pełni kontrolowane przez neurochirurga, zwiększa bezpieczeństwo operacji. W przyszłości użycie robota Rosa może również uprościć i skrócić niektóre skomplikowane zabiegi neurochirurgiczne. Sprzęt zakupiono w ramach projektu: „Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 12. Infrastruktura Społeczna Działanie 12.1 Infrastruktura ochrony zdrowia Poddziałanie 12.1.1 Strategiczna infrastruktura ochrony zdrowia w regionie.”
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
fot. Karolina Fok / Archiwum SU