Studencie, nie jesteś sam!
Już w najbliższy poniedziałek, 18 marca swoją działalność rozpoczyna „SOWA”, czyli Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji. Powstały w wyniku współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego ze Szpitalem Uniwersyteckim będzie niósł pomoc w kryzysach psychicznych, wspierał w adaptacji, a także promował zdrowy styl życia.
Inicjatywa powstała jako odpowiedź na wyniki badań, które wskazują wzrost występowania depresji, załamań czy nawet prób samobójczych wśród młodzieży i młodych dorosłych. Skierowana jest do studentów studiów stacjonarnych, zaocznych oraz studiów doktorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uniwersytet Jagielloński ma 40 tys. studentów, z czego większość osób jest spoza miasta Krakowa i nie ma tutaj rodziny. Zauważenie, że dzieje się coś złego w momencie, kiedy ta osoba sama o tym opowie nie jest łatwe. Dlatego jako uczelnia czujemy się zobowiązani, żeby zapewnić studentom pomoc i wsparcie. – mówi Monika Harpula, Kanclerz Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Idea SOWY polega na tym, że jest czymś więcej niż tylko centrum interwencji kryzysowej. To miejsce, w którym nie tylko czekamy na zgłaszanie się osób zainteresowanych, ale też sami aktywnie poszukujemy osób, potrzebujących pomocy lub doświadczających problemów emocjonalnych. Pragniemy też szerzyć wśród nich wiedzę na temat zdrowego stylu życia oraz edukację prozdrowotną – tłumaczy dr hab. Maciej Pilecki, Kierownik O/K Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
W Ośrodku działa kilka grup wsparcia, m.in. „Nie jesteś sam” – dla osób mierzących się z żałobą, ofiar traumy czy zmagających się z chorobą; „Wzmacnianie zasobów” – pomagająca wypracować strategię radzenia sobie w sytuacjach trudnych, czy „Culture-shock” – dla obcokrajowców. Swoje miejsce znajdą w nich również młode mamy, studenci, którzy przeprowadzili się na studia z innych miast i źle znoszą zmianę otoczenia czy osoby mierzące się ze stresem mniejszościowym.
„SOWA” to przede wszystkim doświadczeni psycholodzy, psychoterapeuci i interwenci kryzysowi. Oferują swoją pomoc podczas spotkań, prowadzonych w paradygmacie interwencji kryzysowej. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, mogą również zorganizować dalszą opiekę. Natomiast w każdy ostatni czwartek miesiąca, o godzinie 18 (w trakcie roku akademickiego) odbywają się wykłady dotyczące wybranego zagadnienia dotyczącego promocji zdrowia psychicznego.
Ośrodek mieści się przy ul. Kopernika 27. Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.uj.edu.pl/sowa