16 września - Światowy Dzień Dawcy Szpiku
Podstawową funkcją szpiku kostnego jest produkcja elementów morfotycznych krwi, czyli komórek z których składa się krew. Prawidłowe jego działanie sprawia, że erytrocyty, leukocyty, trombocyty czy inne krwinki mogą skutecznie transportować tlen i substancje odżywcze do całego organizmu oraz walczyć z infekcjami i patogenami. Niestety, nie zawsze szpik kostny jest w stanie wytworzyć odpowiednie ilości zdrowych krwinek. Niektóre rodzaje nowotworów, a także chorób genetycznych upośledzają zdolność szpiku kostnego do prawidłowej pracy. Wówczas często jedyną metodą leczenia jest przeszczepienie szpiku kostnego.
- Jesteśmy jedną z największych w Polsce placówek, która zajmuje się pobieraniem komórek od dawców niespokrewnionych, jak również zamrażaniem i przechowywaniem komórek przeznaczonych dla Pacjentów naszego Oddziału Przeszczepowego. Dzięki lepszemu wyposażeniu i nowoczesnym warunkom pracy w Nowej Siedzibie jesteśmy w stanie pobrać więcej komórek, ponieważ uruchomiliśmy piąte stanowisko pobierania komórek krwiotwórczych. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia możemy pobrać materiał przeszczepowy dla pięciu biorców – nie tylko z Polski, ale całego świata – mówi lek. Zbigniew Walter – Kierownik Pracowni Separacji Krwinek i Banku Komórek Krwiotwórczych.
Z okazji obchodzonego jutro - Światowego Dnia Dawcy Szpiku - przypominamy, że tylko 25 proc. pacjentów znajduje dawcę wśród swoich bliskich, a 75 proc. z nich zdanych jest na poszukiwanie swojego genetycznego bliźniaka. Dlatego mimo, w Polsce mamy już ponad 2 miliony zarejestrowanych dawców - nasze potrzeby są znacznie większe. Komórki szpiku kostnego, podobnie jak krew, są cennym lekiem, który nie może być wytworzony sztucznie. Stanowią szansę na życie, a przeszczepienie szpiku kostnego jest nierzadko jedyną metodą leczenia dla osób z niektórymi nowotworami i chorobami genetycznymi, które upośledzają zdolność szpiku kostnego do prawidłowej pracy.
Zgodnie z przepisami polskiego prawa, dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba dorosła, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Istnieją jednak przeciwwskazania, takie jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie tętnicze, alergia, zarażenie wirusem HIV, choroby nowotworowe, przebyty zawał i udar, otyłość i niedowaga, uzależnienie od alkoholu, narkotyków i leków.
Fot. Karolina Fok-Jamróz/Archiwum SU