Światowy Dzień Walki z Rakiem
Każdego roku - dokładnie 4 lutego - obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Z tej okazji powiemy parę słów o radioterapii – metodzie leczenia za pomocą promieniowania jonizującego (fotonowego, elektronowego, protonowego lub z wykorzystaniem cięższych cząstek takich jak jony węgla), wykorzystywanej w onkologii. Dopełnia ona galę narzędzi terapeutycznych, które są w dyspozycji lekarzy specjalistów.
Wyróżniamy kilka rodzajów radioterapii. Ze względu na odległość źródła promieniowania od guza nowotworowego wyróżniamy:
- Brachyterapię - gdy źródło promieniowania umieszcza się w samym guzie lub w bezpośredniej okolicy. Stosowana w raku szyjki macicy czy raku gruczołu krokowego.
- Teleradioterapię - gdy źródło promieniowania znajduję się w pewnej odległości od chorego. Wykorzystywana przy większości nowotworów.
- Mówimy również o radioterapii radykalnej, gdy celem jest całkowite zniszczenie nowotworu, oraz radioterapię paliatywną, kiedy nie wyleczymy zmian nowotworowych, ale możemy zmniejszyć objawy. Stosowana jest ona często podczas łagodzenia bólów nowotworowych przy przerzutach do kości.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie stosujemy zarówno brachyterapię - a nasza nowa siedziba wyposażona jest w dwa bunkry, w których jednoczasowo może być prowadzone leczenie dwóch Pacjentów (co stanowi wyjątek w skali kraju), jak również teleradioterapię przy użyciu jedynych w Małopolsce aparatów: CyberKnife oraz aparatu do tomoterapii.
Sprzęt zakupiono w ramach projektu: „Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 12. Infrastruktura Społeczna Działanie 12.1 Infrastruktura ochrony zdrowia Poddziałanie 12.1.1 Strategiczna infrastruktura ochrony zdrowia w regionie.”