13.03. - Światowy Dzień Majaczenia
Już po raz drugi w Szpitalu Uniwersyteckim obchodzimy Światowy Dzień Majaczenia. Z tej okazji łączymy siły i poprzez edukację oraz propagowanie idei czujności diagnostycznej, walczymy z niewidzialnym wrogiem biorąc udział w międzynarodowej akcji „World Delirium Awareness Day 2024”.
Majaczenie to stan nagłego, odwracalnego zaburzenia świadomości, zaburzeń poznawczych i uwagi. Często mylone jest z otępieniem, bywa traktowane jako element procesu starzenia, pomimo, że dotyczyć może nie tylko osób w podeszłym wieku. W rzeczywistości może być wywołany przez różne czynniki, m.in. zmianę środowiska, infekcje, odwodnienie, niewłaściwe leczenie bólu czy interakcje pomiędzy stosowanymi lekami.
Majaczenie nie jest normalną częścią starzenia się, ale stanem, który może zagrażać życiu. Edukacja personelu medycznego oraz opiekunów pacjentów w zakresie wczesnego rozpoznawania i leczenia majaczenia jest kluczowa dla poprawy rokowań oraz jakości życia pacjentów w wieku podeszłym.
Wyróżnia się trzy postacie majaczenia:
- majaczenie hiperaktywne (z objawami zwiększonej aktywności ruchowej, której może towarzyszyć zmienność nastroju, pobudzenie czy zachowania agresywne)
- majaczenie hipoaktywne (z objawami zmniejszenia aktywności psychoruchowej)
- majaczenie mieszane (z objawami zaburzeń świadomości i uwagi, którym jednak nie towarzyszą zmiany aktywności ruchowej)
Dziś szczególnie myślimy o tych, którzy mogą cierpieć w milczeniu - bądźmy uważni i reagujmy! A o tym, czym jeszcze jest majaczenie opowiadają w krótkim filmie lek. Robert Kupis z O/K Chorób Wewnętrznych i Geriatrii oraz studentki V roku Wydziału Lekarskiego CM UJ ze Studenckiego Koła Naukowego Geriatrii: Weronika Tomasiczek, Olga Plinta, Sylwia Tomasiczek oraz Alicja Hojda.