Święto fizyków medycznych
Dzisiaj – w rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie oraz w Międzynarodowy Dniu Fizyki Medycznej - chcielibyśmy zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką odgrywają w naszym szpitalu fizycy medyczni. Są oni bowiem częścią naszego zespołu, która zapewnia bezpieczeństwo, efektywność diagnostyczną oraz terapeutyczną w obszarze radioterapii, diagnostyki obrazowej i radiologii zabiegowej, a także medycyny nuklearnej.
W Szpitalu Uniwersyteckim fizyków medycznych spotkamy w Zakładzie Radioterapii, w którym zajmują się teleradioterapią i brachyterapią, Oddziale Klinicznym Okulistyki i Onkologii Okulistycznej (brachyterapia okulistyczna i protonoterapia), Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, Zakładzie Medycyny Nuklearnej oraz w innych komórkach organizacyjnych w których stosuje się promieniowanie jonizujące.
W Szpitalu Uniwersyteckim fizycy medyczni w Zakładzie Fizyki Medycznej i Ochrony Radiologicznej pełnią szereg specjalistycznych funkcji, które są niezbędne w codziennej pracy naszego szpitala:
🔹 Planowanie leczenia radioterapeutycznego – fizycy medyczni opracowują szczegółowe plany leczenia dla pacjentów poddawanych radioterapii, poprzez określenie sposobu realizacji napromieniania tak aby zaaplikowana dawka była jak najbliższa dawce zaordynowanej przez lekarza.
🔹 Weryfikacja dozymetryczna – przeprowadzają szczegółowe testy, by upewnić się, że przygotowane plany leczenia są zgodne z oczekiwaniami klinicysty i bezpieczne dla pacjentów.
🔹 Testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych – nadzorują i wykonują testy urządzeń używanych w radioterapii, diagnostyce obrazowej, radiologii zabiegowej i medycynie nuklearnej, by zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie.
🔹 Wysokospecjalistyczne badania z zakresu diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej – wykonują i opracowują wysokospecjalistyczne badania z zakresu diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej, w szczególności badania MR (spektroskopia, fMRI, perfuzja, przepływ mózgowo-rdzeniowy).
🔹 Współpraca z zespołami medycznymi – współpracują ściśle z lekarzami i technikami elektroradiologii, wspierając realizację procedur medycznych, a także dbają o jakość i bezpieczeństwo podczas stosowania technologii radiologicznych.
🔹 Optymalizacja ochrony radiologicznej – uczestniczą w działaniach mających na celu minimalizowanie ryzyka ekspozycji na promieniowanie, dbając o zdrowie pacjentów oraz personelu medycznego, zgodnie z zasadą ALARA (As Low As Reasonably Achievable).
🔹 Zarządzanie jakością – definiują kryteria jakości dla urządzeń radiologicznych, uczestniczą w przygotowywaniu specyfikacji technicznych i pomagają w doborze odpowiednich urządzeń do pomiarów ochrony przed promieniowaniem jonizującym.
🔹 Szkolenia i nadzór – prowadzą szkolenia z zakresu ochrony radiologicznej dla personelu medycznego, kursy dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektorów ochrony radiologicznej typu R oraz wspierają nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w szpitalu.
Dzięki pracy fizyków medycznych zapewniamy, że najnowsze technologie w medycynie służą pacjentom w sposób bezpieczny i skuteczny. Właśnie dziś chcemy wyrazić ogromne uznanie dla całego zespołu fizyków medycznych, którzy każdego dnia przyczyniają się do lepszego zdrowia naszych pacjentów.