Szpital Uniwersytecki w Krakowie ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers
Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego NSSU w Krakowie to największy kompleks medyczny w kraju i jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie. Ze względu na wykorzystanie najnowocześniejszych technologii medycznych w diagnostyce i terapii szpital stał się ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers, dzięki czemu zarządzający, lekarze i technicy z Polski będą mieli możliwość szkoleń oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami NSSU.
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie to jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków medycznych w tej części Europy. - Każdego roku hospitalizujemy ponad 80 tysięcy pacjentek i pacjentów oraz udzielamy ponad pół miliona porad ambulatoryjnych. Wszystko to dzięki bardzo dobrze dostosowanej infrastrukturze oraz dostępowi do najbardziej zaawansowanych technologii medycznych - mówi Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – Wiele z wdrożonych w szpitalu rozwiązań, stosowanych w najlepszych europejskich i światowych klinikach, jest unikalnych w skali kraju. Dysponujemy systemem zintegrowanych sal operacyjnych, zaawansowanymi rozwiązaniami z zakresu chirurgii, posiadamy nawet aparat do tomoterapii czy CyberKnife. Ale sercem Szpitala Uniwersyteckiego są przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą, a jest to wysoko wykwalifikowany, doskonale wykształcony i doświadczony zespół specjalistek i specjalistów – podkreśla dyrektor Jędrychowski.
- NSSU to doskonale wyposażony ośrodek wielospecjalistyczny zapewniający pacjentom najwyższej jakości opiekę i dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych. Siemens Healthineers jest partnerem technologicznym szpitala już od wielu lat, dostarczając rozwiązania diagnostyczne zarówno w warstwie sprzętowej, jak i oprogramowania. Mam ogromną przyjemność ogłosić, że rozpoczął się kolejny etap naszej współpracy – Szpital Uniwersytecki w Krakowie stał się ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers – mówi Joanna Miłachowska, Prezes Zarządu Siemens Healthineers.
Umowa Siemens Healthineers i NSSU przewiduje szkolenia dla środowiska medycznego, demonstracje sprzętu i wymianę doświadczeń pomiędzy lekarzami, technikami i zarządzającymi ośrodkami medycznymi z praktykami czyli użytkownikami sprzętu z NSSU. Dzięki umowie referencyjnej lekarze będą mogli wizytować ośrodek, aby po pierwsze – móc zobaczyć zainstalowaną w nim aparaturę, a po drugie – poznać wszystkie możliwości kliniczne. Zakłada się, że pierwsze wizyty referencyjne odbędą się jeszcze w tym roku.
W nowej siedzibie znajduje się kilkadziesiąt aparatów do diagnostyki obrazowej Siemens Healthineers: tomografy komputerowe, rezonanse magnetyczne, angiografy i kilkanaście aparatów rtg, w tym 12 urządzeń mobilnych. To bardzo zaawansowany technologicznie sprzęt, w dużej mierze wspierany algorytmami sztucznej inteligencji, zapewniający szybkie, komfortowe i bardzo precyzyjne badania. Dla przykładu, jeden z zainstalowanych tomografów komputerowych z zespołem funkcji myExam Companion w intuicyjny sposób prowadzi techników przez wszystkie badania i pomaga dopasować kluczowe parametry do poszczególnych pacjentów – mówi Marek Witulski, Dyrektor branż Diagnostic Imaging i Advanced Therapies, Siemens Healthineers.
Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (którego początki sięgają 1788 roku) oddana do użytku w 2019 roku to miejsce, w którym wielowiekowe doświadczenie łączy się z medycyną XXI wieku i najnowszą technologią. Kompleks medyczny tworzy 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej ponad 10 hektarów. W Szpitalu udzielane są zarówno ambulatoryjne, jak i stacjonarne wysokospecjalistyczne świadczenia opieki zdrowotnej w ramach specjalności reprezentowanych przez 25 oddziałów klinicznych, 13 zakładów i 62 poradnie.