Szpital Uniwersytecki testerem nowej platformy internetowej
Bezkontaktowe przesyłanie wyników badań obrazowych do każdej placówki medycznej? To już możliwe dzięki platformie internetowej Medtransfer. Szpital Uniwersytecki w Krakowie właśnie rozpoczął pilotażowy program testujący jej możliwości.
Platforma Medtransfer umożliwia bezpieczne i wygodne - bez wychodzenia z domu - przesyłanie cyfrowych wyników badań obrazowych m. in. mammografii, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie współpracuje nad jej rozwojem z krakowską firmą informatyczną Codete od lipca br. Eksperci ze szpitala pomagają w testowaniu zarówno już istniejących, jak i dopiero rozwijanych funkcjonalności systemu, takich jak analiza wyników badań przy wsparciu sztucznej inteligencji czy metod data science.
- Wyniki badań obrazowych są najczęściej tak duże, że nie da się ich przesłać mailem. Trzeba dostarczyć lub odebrać je osobiście bądź wysłać pocztą lub kurierem. To zawsze jest czasochłonne, ale w sytuacji takiej jak teraz, w czasie pandemii, może być po prostu niebezpieczne, zwłaszcza dla osób z obniżoną odpornością. Żeby przesłać je przez Medtransfer wystarczy komputer z dostępem do sieci i przeglądarka internetowa — mówi Innocenta Dźwierzyńska, pomysłodawczyni platformy.
4 listopada br. podpisano umowę na mocy której w Szpitalu rozpoczną się testy z udziałem Pacjentów. Wraz z Pracownikami wypróbują oni podstawową funkcjonalność platformy, czyli transfer plików w chmurze. Testy zaplanowano na trzy miesiące.