Urolodzy z całego świata obserwowali operacje w Szpitalu Uniwersyteckim
19 czerwca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przeprowadzono trzy nowoczesne i małoinwazyjne operacje: laparoskopową cystektomię radykalną, endoskopowe usunięcie kamicy układu moczowego z asystą robota Avicenna oraz wszczepienie symulatorów korzeni krzyżowych z powodu upośledzenia czynności dolnych dróg moczowych.
Wszystkie były transmitowane na żywo do Międzynarodowego centrum Kongresowego w Katowicach, gdzie odbywał się 47. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego. W tej najważniejszej, dorocznej konferencji uczestniczyło prawie tysiąc urologów z Polski i ze świata.
Po raz pierwszy w historii Polskiego Towarzystwa Urologicznego przekaz obejmie zarówno operacje robotyczne jak i te, które nie są jeszcze rutynowo wykonywane z powodów technologiczno-sprzętowych oraz braku ich upowszechnienia w naszym środowisku – mówi prof. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego i prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Wszystkie operacje wykonano mniej inwazyjną, bezpieczniejszą dla Pacjentów oraz sprzyjającą lepszej rekonwalescencji metodą laparoskopową. Jak wygląda jej przebieg wyjaśniał prof. Piotr Chłosta:
To operacja z wykorzystaniem otworów naturalnych ciała i z wykorzystaniem niewielkich nacięć, które pozwolą na wprowadzanie cienkich instrumentów i wykonywanie operacji, które rozległością są identyczne jak operacje otwarte. Tylko będą one wykonane jakby przez dziurkę od klucza - tłumaczył.
Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego zakończył się 21 czerwca.
Materiał TVNu na temat operacji: http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/laparoskopia-w-urologii-sprawdza-sie,234844.html