Wizyta prasowa w Nowym Szpitalu
W poniedziałek, 25 marca, budynek Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego odwiedzili krakowscy dziennikarze. Pierwsi pacjenci mają do niego trafić już pod koniec bieżącego roku.
Inwestycja NSSU Kraków-Prokocim powstała na 15-hektarowej działce. Kontrakt na budowę został podpisany w styczniu 2015 roku. Przetarg wygrało konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA. Prace odbywały się w formule „zaprojektuj i wybuduj” – przez rok trwało projektowanie budynków, zaś przez ostatnie 3 lata prace budowalne. Dzienne zatrudnionych było ponad 700 osób.
- Budowa szpitala była niezwykle trudna i specyficzna. To są kilometry rur i różnych instalacji. To także skomplikowane systemy, których nie montuje się w budynkach biurowych czy użyteczności publicznej. Nasi inżynierowie naprawdę się natrudzili, żeby podpiąć właściwie instalacje na salach operacyjnych czy na intensywnej terapii – tłumaczył Tomasz Blecharski, dyrektor kontraktu z firmy Warbud SA. Budynki szpitala są w trakcie procedury odbioru, obecnie władze szpitala oczekują na pozytywną opinię od przedstawicieli straży pożarnej i sanepidu. Następnie przez kilka miesięcy będą trwały prace związane z wyposażeniem placówki.
- Termin 30 maja jest niezagrożony. Tego dnia przekażemy klucze do kompleksu budynków i od tego momentu ich właścicielem będzie Szpital Uniwersytecki - dodaje Tomasz Blecharski.
Pierwsi pacjenci zostaną przeniesieni do nowej siedziby szpitala w listopadzie bieżącego roku. Przeprowadzka zostanie podzielona na dwie części. Najpierw przeprowadzona zostanie m.in. endokrynologia, choroby metaboliczne, nefrologia, dwie chirurgie oraz część interny, czyli oddziały nie będące powiązane ze szpitalnym oddziałem ratunkowym. W drugim etapie nastąpi przeniesienie oddziału ratunkowego wraz z całym zapleczem.
- Na kilka dni przed przenosinami pierwszych oddziałów planujemy ograniczyć przyjęcia planowe pacjentów, zostawimy w szpitalu tylko tych chorych, którzy tego wymagają. W dniu przenosin w asyście naszego personelu zostaną oni przetransportowani do Prokocimia – wyjaśnia Dyrektor Szpitala, Marcin Jędrychowski.
- Jeszcze w połowie października tego roku nastąpi pełny rozruch laboratoriów i zaplecza diagnostycznego. Musimy uruchomić patomorfologię, mikrobiologię i diagnostykę obrazową. To wszystko będzie gotowe i sprzężone z budynkami mieszczącymi się przy ulicy Kopernika. Mimo, że szpital będzie funkcjonować w dwóch lokalizacjach, to już dysponujemy własnym światłowodem, który jest dedykowany wyłącznie do przesyłu informacji medycznych pomiędzy nimi - dodaje Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.
W budynkach przy ul. Kopernika nadal będą funkcjonowały odziały okulistyki, geriatrii, paliatywny, ortopedii i rehabilitacji oraz oddział położniczy wraz zapleczem neonatologicznym.