Wyjątkowe szkolenia dla diabetologów
Szpital Uniwersytecki w Krakowie staje się jedną z pięciu placówek na świecie, w których diabetolodzy będą uczyć się najnowocześniejszych technologii w leczeniu cukrzycy typu 1. Centrum szkoleniowe rozpoczyna działalność na Oddziale Chorób Metabolicznych i Diabetologii.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie szkolić się będą lekarze m.in. z Afryki, Bałkanów, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W ubiegły wtorek - 14 czerwca – oficjalnie rozpoczęły się pierwsze kursy, a w konferencji inauguracyjnej udział wzięli: prof. dr hab. med. Maciej Małecki, Kierownik O/K Chorób Metabolicznych i Diabetologii, prof. dr hab. med. Tomasz Klupa, dr hab. n. med. Bartłomiej Matejko oraz dr n. med. Katarzyna Cyranka.
Wybór Krakowa, jako ośrodka w którym powstanie centrum szkoleniowe, nie był przypadkowy. – Przeprowadziliśmy badania wśród pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy wcześniej nie mieli doświadczenia ani dostępu do systemu monitorowania glikemii czy osobistych pomp insulinowych najnowszej generacji. Ich wyniki były dla nas zaskakujące – tłumaczy dr n. med. Katarzyna Cyranka, kierownik Poradni Psychologicznej Dorosłych w Szpitalu Uniwersyteckim i członkini zespołu Ośrodka Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych UJ CM i dodaje, że - u pacjentów spadł poziom lęku związanego z monitorowaniem poziomu glukozy, wzrosła ich jakość życia oraz akceptacja używania w leczeniu nowoczesnych technologii.
W trakcie badania Pacjenci korzystali z pompy insulinowej, zwanej – ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne – „sztuczną trzustką”. Jej koszt to około 20 tysięcy złotych, ale dzięki niej choroba staje się mniej wymagająca, bardziej dyskretna i mniej uciążliwa dla pacjenta.
- Sercem pompy insulinowej jest algorytm matematyczny, który potrafi przewidzieć z wyprzedzeniem, jak będzie wyglądać glikemia pacjenta i automatycznie bez jego udziału, zmodyfikuje podaż wlewu podstawowego insuliny. Mamy nadzieję, że ten model terapii stanie się z czasem bardziej dostępny dla każdego chętnego pacjenta, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich generacji tych urządzeń – podkreśla dr hab. n. med. Bartłomiej Matejko, adiunkt w Katedrze i Klinice Chorób Metabolicznych UJ CM.
fot. Karolina Fok / Archiwum SU