Wymagająca inwestycja budowy Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego [WIDEO]
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym Generalnego Wykonawcy Warbud SA podsumowującym skomplikowaną budowę Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Inżynierowie firmy opowiadają o skali wyzwań, parametrach obiektu, logistyce oraz technologii.
Na początku listopada br. rozpocznie się przeprowadzka szpitala do nowej siedziby na Prokocimiu. W pierwszej kolejności uruchomione w zostaną jednostki medycznego wsparcia, np. laboratoria czy zakład diagnostyki obrazowej a także apteka szpitalna. Następnie przeniesionych zostanie 15 oddziałów klinicznych oraz poradnie. Na początku przyszłego roku do Prokocimia przeniesie się kolejnych 10 klinik oraz SOR wraz z Centrum Urazowym. Nie wszystkie oddziały zmienią jednak swoją lokalizację - m.in. położnictwo z neonatologią, psychiatria, okulistyka i geriatria.
Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego to największy i najnowocześniejszy kompleks medyczny w Polsce oraz jeden z najbardziej innowacyjnych w całej Europie. To powierzchnia użytkowa 110 000 m kw, na którą składa się 13 budynków. Znajdują się tu 24 sale operacyjne, ponad 30 przychodni, część administracyjna, dydaktyczne dla studentów UJ CM oraz lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chorzy leczeni będą w jedno- lub dwuosobowych salach, z których każdą wyposażono we własną łazienkę.
Kontrakt na budowę nowego szpitala podpisano w styczniu 2015 roku. Przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" wygrało konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA. Zasadnicze prace budowlane ruszyły rok po jego rozstrzygnięciu. Przez ponad 3 lata na 15-hektarowej działce pracowało średnio ok. 700 robotników dziennie, ale zdarzało, że było ich ponad 1000.
Wyposażenie medyczne nowej siedziby Szpitala Uniwerysteckiego było współfinansowane dzięki projektowi pn. „Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim” dofinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Oś Priorytetowa 12. Infrastruktura Społeczna, Działanie 12.1 Infrastruktura ochrony zdrowia, Poddziałanie 12.1.1 Strategiczna infrastruktura ochrony zdrowia w regionie).
Film dostępny jest pod linkiem