Wystartował Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Tegoroczną edycję wydarzenia rozpoczęła konferencja dla mediów, która odbyła się w poniedziałek, 21 września. To pierwszy dzień inaugurujący cykl bezpłatnych konsultacji i badań dla Pacjentów oraz wykładów dla Pracowników medycznych mający na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę nowotworów głowy i szyi.
Konferencję rozpoczął Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego podkreślając, że jest to szczególne i niezwykle istotne wydarzenie, zwłaszcza w sytuacji gdy nowotwory głowy i szyi stają się coraz większym problemem. - Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego funkcjonują dwie wysokiej klasy jednostki – O/K Otolaryngologii i O/K Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, które od pewnego czasu blisko ze sobą współpracują w kwestii szybkiego wykrywania nowotworów oraz możliwości udzielenia pacjentom opieki na jak najwyższym poziomie – podkreślił.
Z kolei prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, Prorektor ds. Collegium Medicum oraz Kierownik O/K Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, zwrócił uwagę na konieczność przypominania o właściwej profilaktyce w tych szczególnych okolicznościach czasu pandemii. - Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest potrzebny. Ważne, by bać się nie tylko wirusa, ale aby pamiętać, że chorujemy i umieramy także z innych powodów. Warto nagłaśniać wszystkie akcje, które zwiększają świadomość Pacjentów. Nie wolno bagatelizować nawet drobnych objawów typu chrypka, pieczenie czy zmiany skórne, bo one mogą wskazywać, że możemy mieć do czynienia z nowotworem - podsumował.
W tym roku kampania ma szczególne hasło: „Rak głowy i szyi nie czeka – zgłoś się do specjalisty”. W ramach VIII edycji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w Szpitalu Uniwersyteckim odbędą się bezpłatne konsultacje i badania oraz będzie prowadzona działalność edukacyjna.
- Na badania będą zapraszane osoby, który zauważyły u siebie niepokojące objawy. Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstotliwości występowania nowotworów złośliwych na świecie – mówił podczas konferencji prof. dr hab. med. Paweł Stręk, Kierownik O/K Otolaryngologii.
Bezpłatne badania będą dostępne dla Pacjentów w dniach 22 i 23 września, a od 24 września odbędą się wykłady dla Pracowników medycznych. Będą one dostępne w wersji online na stronie internetowej szpitala. Wkrótce zamieścimy link do wykładów.