Zaproszenie na VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
W dniach 21-25 września br. odbędzie się kolejna edycja wydarzenia dedykowana wczesnemu wykrywaniu nowotworów, w ramach którego Poradnia Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego zaprosi Pacjentów na bezpłatne badania, a Pracowników medycznych na wykłady edukacyjne. Hasło tegorocznego spotkania to: „Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty!”.
Wydarzenie rozpocznie się 21 września konferencją prasową dla mediów poświęconą problemowi nowotworów głowy i szyi - z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. W ramach Kampanii planowana jest szeroka oferta wykładów dla lekarzy, pielęgniarek oraz studentów realizowana przez lekarzy Oddziału Klinicznego Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Z kolei dla Pacjentów przewidziano aż dwa dni bezpłatnych badań profilaktycznych – w dniach 22 i 23 września, w godzinach od 8 do 14.
Dla kogo przeznaczone są badania i konsultacje?
Definicja „Jeden przez Trzy“, wypracowana przez wiodących ekspertów z dziedziny nowotworów głowy i szyi w Europie mówi, że lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjenta do specjalisty w dziedzinie głowy i szyi, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek – jeden - ze wskazanych objawów przez 3 tygodnie:
- pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,
- ból gardła,
- przewlekła chrypka,
- guz na szyi,
- niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa,
- ból w trakcie oraz/lub problemy z przełykaniem.
Jeżeli masz 40-65 lat i występuje u Ciebie jeden z 6 objawów przez ponad 3 tygodnie i/lub jesteś:
- wieloletnim palaczem,
- osobą nadużywającą alkoholu,
- nosicielem wirusa HPV,
nie czekaj, zgłoś się na badanie!
Wszystkie szczegółowe informacje dla Pacjentów i Personelu medycznego dotyczące możliwości zarejestrowania się zostaną podane wkrótce.
Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. Są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie, rozwijają się skrycie i wywołują objawy niecharakterystyczne, które również towarzyszą banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych, takie jak ból gardła, ból podczas połykania, chrypka.
Więcej informacji na stronie: www.oppngis.pl