Zwiększyć świadomość Pacjentów
Wykrywanie i zapobieganie hipercholesterolemii rodzinnej - chorobie genetycznej, która może dotknąć każdego z nas niezależnie od wieku, wagi czy stylu życia – to jeden z głównych celów ministerialnego programu „Kordian”. O tym, jak ważna jest świadomość zagrożenia wynikającego z braku świadomości choroby, mógł przekonać się jeden z pacjentów O/K II Kardiologii i Interwencji Sercowo-Naczyniowych.
- Pięćdziesięcioletni Pacjent trafił do nas w ciężkim stanie, z nasiloną miażdżycą, chorobą wieńcową i niewydolnością serca. Żeby uratować jego życie musieliśmy założyć mu pompę wspomagającą lewą komorę serca oraz wykonać kompleksowy zabieg z użyciem sprzętu do kruszenia zwapnień wieńcowych w tętnicach – tłumaczy prof. Dariusz Dudek. Podkreśla, że tego typu zabieg jest możliwy wyłącznie w bardzo doświadczonych ośrodkach, co zmniejsza szanse pacjentów.
Profesor zwraca również uwagę na to, że gdyby u pacjenta zdiagnozowano wcześniej hipercholesterolemię rodzinną, na którą cierpiał od lat, skutki zaawansowania choroby nie byłyby aż tak dotkliwe i nie wymagały tak radykalnych metod leczenia. Zdradza jednak, że choroby tej nie rozpoznały aż dwa ośrodki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w których leczył się wcześniej Pacjent.
- Gdyby problem został rozpoznany zawczasu, konsekwencje byłyby znacznie mniejsze – podsumowuje profesor Dudek i jednocześnie wyjaśnia, że – właśnie dlatego, w II O/K Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego rutynowo przeprowadzamy screening w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. Była ona również tematem ostatniego Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. POZ i Profilaktyki, które miało miejsce w połowie września
w budynku Sejmu w Warszawie.
Także ministerialny projekt „Kordian”, czyli „Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację i badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej osób z licznymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego na obszarze województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego” ma zwiększyć świadomość tego problemu. W jego zakres wchodzić będą szkolenia lekarzy, diagnostyka Pacjentów oraz szeroko zakrojona edukacja i profilaktyka. Program potrwa do 2022 roku, a więcej o nim dowiedzieć się można na stronie "Program Kordian" oraz "Kordian Południe"