O nas
Misja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
„Połączenie doświadczenia i tradycji z najnowszymi trendami w medycynie na rzecz poprawy zdrowia i komfortu życia Pacjenta”
SZPITAL W LICZBACH
Oddziały Kliniczne 34:
- NSSU - Kraków-Prokocim - 25
- Kompleks przy ul. Kopernika - 9
Zakłady: 15
Poradnie: 56
Hospitalizacje w oddziałach stacjonarnych:
- Liczba hospitalizacji w 2023 roku - 92 176
Porady ambulatoryjne:
- 2023 - cały szpital: 622 407
Liczba łóżek:
- 2023 - cały szpital - 1277
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko
Informacja o wpływie wykonywanej przez jednostkę organizacyjną działalności na zdrowie ludzi i na środowisko - 2023 rok
nazwa jednostki organizacyjnej: SP ZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Kopernika 36, 31-501 Kraków
podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe /Dz.U. 2021 poz. 1941/ zgodnie z art. 32c pkt.2
Art. 32c.
1. Każdy ma prawo do uzyskania od kierownika jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16, informacji o wpływie działalności wykonywanej przez tę jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem tej działalności, a w przypadku nowych rodzajów zastosowań promieniowania jonizującego w tej jednostce organizacyjnej – także informacji o uzasadnieniu wykonywania tej działalności. Kierownik jednostki organizacyjnej udziela informacji niezwłocznie po otrzymaniu wniosku o udzielenie informacji.
2. Kierownik jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lub 4–16, zamieszcza na stronie internetowej jednostki organizacyjnej, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, informację o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem tej działalności.
Informujemy, że Szpital Uniwersytecki w Krakowie wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Polega ona na:
- uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące (zezwolenia MPWiS i PAA)
- uruchamianiu pracowni (zezwolenia MPWIS i PAA)
- zgody na działalność medyczną związaną z wykorzystaniem promieniowania jonizującego (MPWIS i GIS)
- Obszary, w których stosowane jest promieniowanie jonizujące:
- rentgenodiagnostyka i radiologia zabiegowa,
- medycyna nuklearna,
- radioterapia.
- Zapewnienie bezpieczeństwa ogółu ludności i pracowników
Wszelkie czynniki ryzyka związane z działaniem promieniowania jonizującego dla wszystkich wymienionych działalności, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, są redukowane poprzez zapewnienie pacjentom i pracownikom środków ochrony indywidualnej, wskazanych przez nadzorujących inspektorów ochrony radiologicznej (fartuchy, garsonki, osłony na tarczycę, czepki, okulary, gogle przyłbice, parawany itp). Osłony te wykonane są z materiału o odpowiednim równoważniku Pb we wszystkich komórkach organizacyjnych, w których wykonywane są procedury z zastosowaniem promieniowania jonizującego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby biorące udział w medycznych procedurach z zastosowaniem promieniowania jonizującego są zakwalifikowane do właściwej kategorii narażenia A lub B oraz objęte okresowymi pomiarami dawki
i kontrolą narażenia (dawkomierze indywidualne na całe ciało, na dłonie oraz dawkomierze środowiskowe).
Dla wszystkich urządzeń radiologicznych, przeprowadzane są okresowe testy podstawowe oraz coroczne testy specjalistyczne, jak również cykliczne przeglądy serwisowe, zgodnie z obowiązującymi w Szpitalu procedurami oraz zaleceniami producentów. Dla urządzeń stosowanych w radiologii zabiegowej, czy aparatów rtg przyłóżkowych, przeprowadzane zostały również pomiary rozkładu mocy dawki wokół aparatu, tak aby określić strefy narażenia na promieniowanie podczas badania czy zabiegu.
Bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i osób spoza Szpitala zapewniają właściwie dobrane osłony stałe, co potwierdzają pomiary dozymetryczne dla odpowiednich parametrów ekspozycji, zgodnych z zatwierdzonymi projektami osłon stałych. Wszystkie pracownie, w których stosuje się promieniowanie jonizujące, spełniają więc wymagania ochrony radiologicznej, a projekty osłon stałych dla tych pracowni zostały pozytywnie zaopiniowane przez MPWiS. Skuteczność tych osłon potwierdzają wyniki pomiarów dozymetrycznych.
Personel uprawniony do realizacji procedur medycznych z zastosowaniem promieniowania jonizującego podlega obowiązkowym szkoleniom zarówno
z zakresu szeroko rozumianej ochrony radiologicznej jak i ochrony radiologicznej pacjenta.
Wszystkie procedury radiologiczne z zastosowaniem promieniowania jonizującego realizowane są z uwzględnieniem najwyższej troski o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu zatrudnionego w warunkach narażenia na to promieniowanie.
- Działalność medyczna z wykorzystaniem promieniowania jonizującego
- Rentgenodiagnostyka i radiologia zabiegowa
Działalność wykonywana w zakresie rentgenodiagnostyki i radiologii zabiegowej , nie prowadzi do zwiększonego narażenia na promieniowanie jonizujące.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmierzone wartości dawek efektywnych nie przekroczyły wskazanych w Ustawie Prawo Atomowe dopuszczalnych wartości dawek granicznych wynoszących dla:
- pracowników: 20 mSv/rok;
- ogółu ludności : 1 mSv/rok
W trakcie ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano sytuacji awaryjnych dotyczących stosowania promieniowania jonizującego.
- Medycyna nuklearna
Działalność Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w zakresie medycyny nuklearnej obejmuje diagnostykę i terapię izotopową. Wiąże się ona ze stosowaniem otwartych źródeł izotopów promieniotwórczych między innymi Tc-99m, I-131, F-18, Ga-68, Y-90, Lu-177, Ra-223, Er-169, Re-186 oraz zamkniętych źródeł promieniotwórczych zawierających Co-57, Ge-68, Cs-137, przeznaczonych do kalibracji i kontroli jakości aparatury medycznej.
Powstałe w wyniku działalności odpady przechowuje się do czasu, jak ich aktywność obniży się do bezpiecznej wartości, umożliwiającej na unieszkodliwienie, zgodnie z przepisami i zezwoleniem Państwowej Agencji Atomistyki.
W przypadku odpadów ciekłych z kanalizacji szpitalnej w roku 2023 uwolniono maksymalnie 821 MBq (I-131); 275 MBq (Lu-177); 253 MBq (Tc-99m). Podane wartości nie przekraczają limitów określonych w zezwoleniu wydanym przez Państwową Agencję Atomistyki.
W przeciągu 2023 roku nie zarejestrowano zdarzeń radiacyjnych związanych
z niekontrolowanym uwolnieniem izotopów promieniotwórczych mogących mieć wpływ na zdrowie ludności oraz skażenie środowiska naturalnego.
Działalność związana z realizacją procedur radiologicznych w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i części Izotopowej Oddziału Klinicznego Endokrynologii, Endokrynologii Onkologicznej, Medycyny Nuklearnej i Chorób Wewnętrznych nie wpływa na narażenie na promieniowanie jonizujące przekraczające poziom mocy dawki dla osób z ogółu ludności 0,3 mSv/rok, określonej w ustawie Prawa Atomowego i związanych z nim rozporządzeń.
- Radioterapia
Brachyterapia
Działalność medyczna wykonywana w zakresie brachyterapii HDR
z wykorzystaniem wysokoaktywnych źródeł promieniotwórczych Ir-192 oraz systemów RTG (ramię C oraz TK), nie prowadziła do narażenia na promieniowanie jonizujące dla osób z ogółu ludności, wykraczającego poza dozwoloną prawnie wartość 0,3 mSv na rok.
W trakcie ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano sytuacji awaryjnych, w których wystąpiło rozszczelnienie źródeł promieniotwórczych i skażenie środowiska naturalnego lub części pracowni kl. Z w Zakładzie Brachyterapii.
Teleradioterapia
Działalność medyczna wykonywana w zakresie teleradioterapii
z wykorzystaniem akceleratorów medycznych (CyberKnife i Tomoterapii) oraz stosowanie źródeł kontrolnych 90Sr w Zakładzie Radioterapii nie prowadziła do narażenia na promieniowanie jonizujące dla osób z ogółu ludności, wykraczającego poza dozwoloną prawnie wartość 0,3 mSv na rok.
W trakcie ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano sytuacji awaryjnych, w których wystąpiło rozszczelnienie źródeł promieniotwórczych i skażenie środowiska naturalnego lub części pracowni akceleratorowych w Zakładzie Radioterapii.
Brachyterapia okulistyczna
Działalność medyczna wykonywana w zakresie brachyterapii okulistycznej
z wykorzystaniem zamkniętych źródeł promieniotwórczych Ru-106, I-125 oraz protonoterapii guzów wewnątrzgałkowych i stosowanie cyklotronu Proteus-235 (Instytut Fizyki Jądrowej) nie prowadzi do narażenia na promieniowanie jonizujące dla osób z ogółu ludności wykraczającego poza dozwoloną prawnie wartość 0,3 mSv na rok.
W trakcie ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano sytuacji awaryjnych,
w których wystąpiło rozszczelnienie źródeł promieniotwórczych i skażenie środowiska naturalnego lub części pracowni kl. Z w Oddziale Klinicznym Okulistyki i Onkologii Okulistycznej izotopem promieniotwórczym.
Działalność we wszystkich wymienionych powyżej obszarach prowadzona jest zgodnie obowiązującymi przepisami prawa oraz wymogami w zakresie ochrony radiologicznej.