Wytyczne wskazują właściwe postępowanie antyemetogenne
O najczęściej występujących działaniach niepożądanych leczenia cytostatycznego, tj. nudnościach i wymiotach oraz metodach ich profilaktyki rozmawiamy z onkologiem klinicznym lek. Łukaszem Kwintą, pracującym na Oddziale Klinicznym Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- pulsmedycyny.pl
Jakie działania niepożądane występują podczas chemioterapii?
Spektrum działań niepożądanych w trakcie chemioterapii jest bardzo szerokie, natomiast pacjenci obawiają się kilku najczęstszych problemów i o nie przede wszystkim pytają. Niepokoi ich głównie wystąpienie nudności i wymiotów, utrata włosów i ból nowotworowy.
Jak duży odsetek pacjentów otrzymujących chemioterapię cierpi na nudności i wymioty?
Leki stosowane w chemioterapii mają określony poziom ryzyka wywoływania nudności i wymiotów. Wpływ na ich wystąpienie mają też pewne indywidualne cechy pacjenta, jak wiek czy choroby towarzyszące. Największe ryzyko wywołania nudności i wymiotów ma tak naprawdę tylko kilka leków, natomiast są one bardzo często stosowane. W ich przypadku ryzyko wystąpienia tych działań niepożądanych przy braku profilaktyki sięga ponad 90 proc. Ryzyko pośrednie wynosi od 90 do 30 proc., niskie do 10 proc., a minimalne poniżej 10 proc. Nowoczesne leki powodują mniej działań niepożądanych.
Cały artykuł można przeczytać tutaj: http://pulsmedycyny.pl/4676573,90615,wytyczne-wskazuja-wlasciwe-postepowanie-antyemetogenne