Oddziały kliniczne
Jednostki
- Jednostki
- Oddziały kliniczne
O nas
Oddział Kliniczny Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych
Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych zajmuje się diagnostyką i leczeniem cukrzycy oraz schorzeń metabolicznych, w tym otyłości i zaburzeń lipidowych. Ponadto prowadzi działania edukacyjne i profilaktyczne.
Diabetologia
Oddział Kliniczny jest jednym z przodujących ośrodków leczenia cukrzycy w Polsce z kompleksową opieką nad chorym z cukrzycą.
- Leczenie od wykrycia choroby (leczenie kwasicy i śpiączek cukrzycowych) zgodnie z najnowszymi osiągnięciami wiedzy medycznej: analogi insuliny, osobiste pompy insulinowe i systemy ciągłego minotorowania glikemii.
- Diagnostyka różnicowa typów cukrzycy, obejmująca także badania genetyczne.
- Edukacja i reedukacja chorych wg ciągłego systemu szkolenia wewnątrzszpitalnego i ambulatoryjnego, w tym punkt kontroli glukometrów.
- Prowadzenie ciężarnych z cukrzycą.
- Diagnostyka powikłań nerkowych, ocznych, układu nerwowego.
- Leczenie otyłości towarzyszącej cukrzycy, w tym współpraca z II Kliniką Chirurgii w zakresie zabiegów bariatrycznych.
- Leczenie powikłań cukrzycowych, w tym unikalny w kraju Gabinet Stopy Cukrzycowej z pedobarografem, terapią w podciśnieniu i przezskórnymi pomiarami ciśnienia parcjalnego tlenu.
Wrodzone wady metabolizmu
Oddział Kliniczny jest jednym z przodujących ośrodków opieki nad dorosłymi pacjentami z wrodzonymi wadami metabolizmu w Polsce z kompleksową opieką nad tymi chorymi.
- Prowadzenie programów terapeutycznych – leczenie choroby Gauchera, mukopolisacharydozy, niemowlęca (wczesnodziecięca) cystynoza nefropatyczna,
- Ambulatoryjna opieka nad chorymi z lizosomalnymi schorzeniami spichrzeniowymi, zaburzeniami przemian aminokwasowych oraz zaburzeniami przemian kwasów tłuszczowych.
- Ośrodek należący od Europejskiej Sieci Ośrodków Referencyjnych leczenia Rzadkich Chorób Metabolicznych.
- Indywidualna opieka i edukacja dietetyczna .
- Prowadzenie ciężarnych z wrodzonymi wadami metabolizmu.
Choroby Rzadkie Metaboliczne
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-13:00 pod numerem telefonu: 609 103 824
Strona Ośrodka Chorób Rzadkich SU
Lipidologia
- Prowadzenie poradni zaburzeń lipidowych
- Organizacja “dni cholesterolowych” – przesiewowego badania poziomu cholesterolu dla mieszkańców Krakowa
Endokrynologia
- Leczenie chorób tarczycy współwystępujących z cukrzycą, leczenie zaburzeń metabolizmu kości, głównie osteoporozy, w tym jej postaci wtórnych.
Oddział Kliniczny dysponuje najnowocześniejszą aparaturą medyczną: aparatami do densytometrii kości oraz badania ilości tkanki tłuszczowej, unikalnym aparatem do badania neuropatii automatycznej układu krążenia (tzw. ProSciCard) i do badania insulinowrażliwości (badanie przy pomocy tzw. klamry metabolicznej) oraz pedobarografem do badania stóp, sprzętem do terapii próżniowej oraz pomiaru przezskórnego ciśnienia parcjalnego tlenu.
Ponadto
- Ośrodek ultrasonografii i diagnostyki biopsyjnej.
Działalność
Oddział Kliniczny Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych
Klinika jest jednym z kilku przodujących ośrodków leczenia cukrzycy w Polsce z kompleksową opieką nad chorym z cukrzycą:
- leczenie od wykrycia choroby (leczenie kwasicy i śpiączek cukrzycowych)
- edukacja i reedukacja chorych w/g ciągłego systemu szkolenia wewnątrzszpitalnego i ambulatoryjnego
- diagnostyka powikłań nerkowych, ocznych, układu nerwowego (neuropatia sercowo-naczyniowa - ProSciCard, neuropatia przewodu pokarmowego - elektrogastrografia)
- leczenie powikłań:
- ocznych (laser)
- układu nerwowego
- unikalny w kraju Gabinet Stopy Cukrzycowej
- prowadzenie ciężarnych z cukrzycą
- instalowanie osobistych pomp insulinowych
- leczenie otyłości towarzyszącej cukrzycy
- diagnozowanie i leczenie monogenowych form cukrzycy: MODY, noworodkowa
- W zakresie endokrynologii: leczenie najcięższych przypadków oftalmopatii w chorobie Graves-Basedowa
- W zakresie lipidologii: badanie nowych leków hipolipemizujących
- W zakresie metabolizmu kości: badanie tzw. osteoporoz wtórnych (w cukrzycy, chorobach tarczycy, polekowych, w chorobach nerek)
- W zakresie chorób metabolicznych: prowadzenie programu terapeutycznego leczenia choroby Gauchera
- badania nad nowymi lekami
Choroby rzadkie metaboliczne:
Kontakt
Gabinet Chorób Rzadkich Metabolicznych, Poradnia Metaboliczna przy Oddziale Klinicznym Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
ul. Kopernika 15
31-501 Kraków
III piętro pokój 328
Sekretariat Kliniki: (12) 424 83 00, 424 83 01
Rejestracja Gabienetu Chorób Rzadkich Metabolicznych: (12) 424 83 16 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 13:00 do 15:00)
O nas
Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce zajmujących się kompleksową opieką nad dorosłymi pacjentami z rzadkimi chorobami metabolicznymi:
- opieka ambulatoryjna (Poradnia Metaboliczna - Gabinet Rzadkich Chorób Metabolicznych) obejmuje schorzenia takie jak:
- lizosomalne choroby spichrzeniowe (mukopolisacharydoza, choroba Gaucher'a, choroba Niemanna-Picka, czy choroba Fabry'ego),
- choroby spichrzeniowe glikogenu (glikogenozy),
- zaburzenia przemian aminokwasów (hiperamonemia typ 2, alkaptonuria (ochronoza), kwasica propionowa, cystynoza, czy choroba syropu klonowego)
- leczenie w ramach programów terapeutycznych i lekowych, finansowanych ze środków publicznych:
- Leczenie Choroba Gaucher'a Pobierz
- Leczenie Mukopolisacharydozy typu II (Choroba Huntera) Pobierz
- Leczenie Mukopolisacharydozy typu I (Choroba Hurler) Pobierz
- Leczenie wczesnodziecięcej postaci cystynozy nefropatycznej Pobierz
- Leczenie ciężkich wrodzonych hipoerhomocysteinemii Pobierz
Dzięki współpracy z dużymi ośrodkami pediatrycznymi, takimi jak Szpital Dziecięcy św. Ludwika w Krakowie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu, został wypracowany sprawnie działający system przekazywania dorastających pacjentów, z rzadkimi chorobami metabolicznymi, pod opiekę medyczną dla osób dorosłych w tut Klinice. Zespół Kliniki Chorób Metabolicznych ma wieloletnie doświadczenie w zakresie opieki specjalistycznej nad pacjentami z rzadkimi chorobami metabolicznymi. W celu zapewnienia kompleksowej opieki nad chorymi powołany został Wielodyscyplinarny Zespół ds. Metabolicznych Chorób Rzadkich, który zrzesza wysoko wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin medycyny zaangażowanych w opiekę nad pacjentem z rzadką chorobą metaboliczną. Jako jedyny, dotychczas, ośrodek w Polsce w roku 2017 Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych został włączony do Europejskiej Sieci Ośrodków Referencyjnych obejmujących leczeniem pacjentów z rzadkimi chorobami metabolicznymi - MetabERN. Polskim Koordyntorem i przedstawicielem polskiego ośrodka w MetabERN jest dr hab.med. Beata Kieć-Wilk.
Zakres opieki
- diagnostyka różnicowa wybranych jednostek chorobowych z zakresu rzadkich chorób metabolicznych (w tym lizosomalne choroby spichrzeniowe),
- kompleksowa opieka ambulatoryjna w tym konsultacje specjalistów z Wielodyscyplinarnego Zespołu ds. Metabolicznych Chorób Rzadkich,
- leczenie chorych w ramach programów terapeutycznych i lekowych, finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z obowiązującym Obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W tym leczenia: choroby Gauchera; mukopolisacharydozy typu II (ch. Huntera); mukopolisacharydozy typu I (ch. Hurlera), wczesnodziecięcej postaci cystynozy nefropatycznej; ciężkich wrodzonych hiperhomocysteinemii.
Personel
Porady ambulatoryjne oraz Programy Terapeutyczne:
- dr hab. med. Beata Kieć-Wilk – Kierownik Wielodyscyplinarnego Zespołu ds. metabolicznych chorób rzadkich
- lek med. Łukasz Pawliński
Programy Terapeutyczne:
- lek med. Magdalena Krawczyk
- lek med. Agnieszka Stąpór
- lek med. Izabela Janas
Struktura
- Oddział Chorób Metabolicznych - 27 łóżek
Zespół Poradni Specjalistycznych:
- Poradnia Endokrynologiczna
- Poradnia Metaboliczna
- Poradnia Diabetologiczna
- Poradnia Osteoporozy
- Poradnia Chorób Wewnętrznych
- Pracownia Densytometryczna
- Ośrodek Ultrasonografii i Diagnostyki Biopsyjnej
- Gabinet Zaburzeń Lipidowych
- Gabinet Leczenia Stopy Cukrzycowej
- Gabinet dla Ciężarnych z Cukrzycą
- Gabinet Diagnostyczno – Zabiegowy
- Gabinet Diagnostyczno – Zabiegowy nr 2
GABINET DLA CIĘŻARNYCH Z CUKRZYCĄ
Głównym kierunkiem działalności jest przygotowanie pacjentek planujących ciążę z cukrzycą istniejącą przed ciążą tzn. cukrzycą typu 1, typu 2 lub uwarunkowaną genetycznie cukrzycą typu MODY, do planowej ciąży. Przygotowanie to polega na modyfikacji leczenia i wyrównania cukrzycy na poziomie normoglikemii oraz kontroli i ewentualnego leczenia późnych powikłań cukrzycy.
Gabinet zajmuje się także wdrażaniem oraz prowadzeniem pacjentek leczonych terapią pompową. W ramach terapii z zastosowaniem pomp osobistych zajmujemy się edukacją i przygotowaniem pacjentek do tego sposobu leczenia. Pacjentki leczone osobistymi pompami są przyjmowane w każdą środę od godz. 09.00. Istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego: 424 83 37 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Gabinet zajmuje się prowadzeniem i leczeniem pacjentek w ciąży zarówno z cukrzycą przedciążową jak i rozpoznaną dopiero w ciąży tzw. cukrzycą ciążową. Celem gabinetu jest objecie leczeniem wszystkich pacjentek z cukrzycą przedciążową oraz przypadków pacjentek z cukrzycą ciążową leczonych insuliną lub z innymi chorobami współtowarzyszącymi. Pacjentki z cukrzycą ciążową leczone dietą powinny być prowadzone przez Rejonowe Poradnie Diabetologiczne.
GABINET | NR TELEFONU |
Rejestracja | 0 12 424-83-14 |
Gabinet pielęgniarsko-edukacyjny | 012 424-83-14 |
Gabinet lekarski | 012 424-83-37 |
Gabinet lekarski | 012 424-83-22 |
Usługi medyczne
Oddział Kliniczny Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych
Klinika jest jednym z kilku przodujących ośrodków leczenia cukrzycy w Polsce z kompleksową opieką nad chorym z cukrzycą:
- leczenie od wykrycia choroby (leczenie kwasicy i śpiączek cukrzycowych)
- edukacja i reedukacja chorych w/g ciągłego systemu szkolenia wewnątrzszpitalnego i ambulatoryjnego
- diagnostyka powikłań nerkowych, ocznych, układu nerwowego (neuropatia sercowo-naczyniowa - ProSciCard, neuropatia przewodu pokarmowego - elektrogastrografia)
- leczenie powikłań:
- ocznych (laser)
- układu nerwowego
- unikalny w kraju Gabinet Stopy Cukrzycowej
- prowadzenie ciężarnych z cukrzycą
- instalowanie osobistych pomp insulinowych
- leczenie otyłości towarzyszącej cukrzycy
- diagnozowanie i leczenie monogenowych form cukrzycy: MODY, noworodkowa
- W zakresie endokrynologii: leczenie najcięższych przypadków oftalmopatii w chorobie Graves-Basedowa
- W zakresie lipidologii: badanie nowych leków hipolipemizujących
- W zakresie metabolizmu kości: badanie tzw. osteoporoz wtórnych (w cukrzycy, chorobach tarczycy, polekowych, w chorobach nerek)
- W zakresie chorób metabolicznych: prowadzenie programu terapeutycznego leczenia choroby Gauchera
- badania nad nowymi lekami
Zespół
Oddział Kliniczny Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych
Nasz personel

Kierownik Oddziału
Maciej Małecki
prof. dr hab. med.

Zastępca Kierownika Oddziału
Barbara Katra
dr n. med.
Lekarze medycyny
Maciej Małecki
prof. dr hab. med.
Barbara Katra
dr n. med.
Artur Bień
dr n. med.
Sebastian Borys
dr med.
Katarzyna Cyganek
dr hab. n. med.
Edyta Falińska
Młodszy asystent Podiatra
Joanna Gastoł
Jerzy Hohendorff
dr med.
Tomasz Klupa
prof. dr hab. med.
Magdalena Krawczyk
Bartłomiej Matejko
dr hab. n. med. , prof. UJ
Łukasz Pawliński
Koordynator
Jan Skupień
dr hab. n. med.
Magdalena Szopa
dr hab. n. med.
Damian Ucieklak
Małgorzata Waluś-Miarka
dr hab. n. med.
Marcin Wąs
Magdalena Wilk-Gajc
Przemysław Witek
dr n. med.
Joanna Zięba-Parkitny
Lekarze rezydenci
Michalina Adamczyk-Hohendorff
Agnieszka Baczyk
Monika Bazgier
Katarzyna Bochenek
Anna Burkot-Salamon
Zlata Chaykivska
Grzegorz Dziadek
Agata Górnisiewicz
Katarzyna Hajduk-Maślak
Michał Kania
Marianna Kopka
Jakub Kurdziel
Kamila Kuśnierz
Izabela Lasoń
Agnieszka Miroszewska
Michał Nieć
Magdalena Palczewska
Krzysztof Panuś
Natalia Papiernik-Machoń
Izabela Pasierowska
Magdalena Płonka-Stępień
Mateusz Rosa
Maria Serafin
Patrycja Stolarczyk
Kamila Susuł
Mateusz Szymanowski
Ewa Tobór - Świętek
Brygida Zapała
Agnieszka Zdybska
Pielęgniarki
Agata Porębska
p.o. Pielęgniarki Oddziałowej
Lucyna Biel
Ewa Czternastek
Jolanta Dragosz-Habu
Maria Krawczyk
Katarzyna Marach
Renata Mościcka
Izabela Nowak
Elżbieta Piwowarczyk
Monika Soja
Jadwiga Sporn
Edyta Stańczyk
Stanisława Szot
Barbara Tabaszewska
Leszka Wodziańska-Siatka
Barbara Zapała
Anna Żarska
Opiekuni medyczni
Anna Gęgotek
Grażyna Kazior
Magdalena Nowak
Anna Wandas
Beata Zastawnik
Administracja
Paweł Janas
Sekretarz medyczny
Renata Pańpuch
Starszy statystyk medyczny
Małgorzata Wielebnowska
Statystyk medyczny
Justyna Żygłowicz
Sekretarka medyczna
Kontakt
Oddział Kliniczny Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych
ul. M. Jakubowskiego 2
budynek I, poziom 1
Sekretariat - tel. 12 400 29 50
Ruch Chorych - tel. 12 400 29 73
Rejestracja Poradni - tel.: 12 400 10 00
- Poradni Diabetologicznej,
- Poradni Chorób Metabolicznych
- Poradni Leczenia Otyłości
- Poradni Endokrynologicznej (Metabolicznej)
Poradnia Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej -tel. 12 400 29 71 (od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-13:00)
Oddział Kliniczny Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych

Maciej Małecki prof. dr hab. med.
Oddział kliniczny
ul. Jakubowskiego 2, Budynek I - piętro 1
Rejestracja
Rejestracja do Poradni: 12 400 10 00
Nowa Siedziba SU Kraków - Prokocim
Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków
Dotychczasowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego
ul. Kopernika 36, 31-501 Kraków