O nas
Oddział Kliniczny Dermatologii i Alergologii
Oddział Kliniczny Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest najstarszą placówką dermatologiczną w Polsce. Obecnie znajduje się przy ul. Kopernika 50. Współpraca z sąsiadującymi Klinikami i możliwość korzystania z szerokiego zaplecza diagnostycznego pozwalają na unikalną w skali kraju interdyscyplinarną opiekę nad pacjentami dermatologicznymi.
Na terenie jednostki działa w pełni wyposażona Sala Chirurgiczna, w której lekarz dermatolog i chirurg plastyk wykonują zabiegi dermatochirurgiczne. Nowoczesny wideodermatoskop umożliwia diagnostykę zmian barwnikowych skóry, co stwarza możliwość wczesnego wykrycia nowotworów i zmian przednowotworowych.
Procedury wykonywane w Gabinecie Alergologicznym pozwalają na diagnostykę coraz częstszych dermatoz o etiologii alergicznej. Oddział Kliniczny dysponuje wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce i terapii chorób skóry przebiegających z nadmiernym i nieprawidłowym włóknieniem oraz z chorobami tkanki łącznej. Jednostka współpracuje w tym zakresie z wieloma placówkami w kraju i zagranicą.
W Gabinecie Chorób Tkanki Łącznej, wyposażonym w nowoczesny kapilaroskop – przydatne narzędzie diagnostyczne, pacjenci mają zapewnioną kompleksową obsługę. W Gabinecie Zabiegowym wykonywane są zabiegi krioterapii, elektrokoagulacji, pobiera się biopsje do badań histopatologicznych oraz usuwa zmiany skórne, nie wymagające zaopatrzenia chirurgicznego.
Oddział Kliniczny Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego posiada nowoczesny, klimatyzowany Gabinet Fizykoterapii zaopatrzony w komplet lamp do terapii PUVA, UVB, UVB 311. Jednostka dysponuje sprzętem umożliwiającym ocenę nadwrażliwości na światło u chorych diagnozowanych w kierunku fotodermatoz.
Tradycją krakowskiej Kliniki Dermatologii jest doskonale rozwinięta diagnostyka i terapia chorób przenoszonych drogą płciową. Pacjenci z ciężkimi postaciami łuszczycy rozsianej i stawowej, nieodpowiadający na dotychczasowe metody terapii, leczeni są w Oddziale Klinicznym nowoczesnymi lekami antycytokinowymi, czyli tzw. lekami biologicznymi. Wielu pacjentom umożliwiło to powrót do codziennych aktywności, a nawet podjęcie pracy zawodowej.
Historia
W 1821 roku otwarto w Szpitalu Św. Ducha oddział chorób skórnych i wenerycznych, który stał się zalążkiem późniejszej Klinki. Powstanie Kliniki Dermatologii wiąże się z nazwiskiem Antoniego Rosnera, ucznia Hebry, pierwszego docenta dermatologii i wenerologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w roku 1863 wyodrębnił w ramach oddziału Szpitala Św. Ducha 20–łóżkowy oddział kliniczny. Rok 1863 jest datą początku akademickiego nauczania dermatologii i wenerologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1879 roku Klinika została przeniesiona do Szpitala Św. Łazarza. Po śmierci doc. Rosnera Katedrę objął prof. Władysław Reiss, który dokonał znacznego postępu w pracy naukowej Kliniki. Następcą prof. Reissa był prof. Franciszek Krzyształowicz, wybitny naukowiec, który po trzech latach przeniósł się do Warszawy, gdzie stworzył i kierował tamtejszą Kliniką Dermatologiczną. Następnym kierownikiem Kliniki został doc. Jan Lenartowicz, późniejszy kierownik Kliniki Dermatologicznej we Lwowie. W roku 1925 Katedrę objął Franciszek Walter, który zmodernizował pracę Kliniki i z wielką energią podjął wytężoną pracę naukową, koncentrując się na tematyce chorób wenerycznych. Po śmierci prof. Waltera kierownictwo Kliniki objął prof. Franciszek Lejman, kontynuator zainteresowań naukowych poprzednika,. Następczynią prof. Lejmana na stanowisku Kierownika Kliniki została prof. dr hab. med. Jadwiga Bogdaszewska Czabanowska, która kierowała Kliniką w latach 1977 do 2003. Od 2004 roku prof. dr hab. med. Anna Wojas – Pelc pełni funkcję kierownika Kliniki Dermatologii w Krakowie. .