Mikrochirurgia nie ma przed nimi tajemnic!
Zespół Oddziału Klinicznego Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, kierowany przez prof. dr hab. Grażynę Wyszyńską-Pawelec specjalizuje się w przeprowadzaniu zaawansowanych zabiegów onkologicznych wraz z jednoczasową rekonstrukcją mikrochirurgiczną różnymi płatami.
Ostatnio – u Pacjenta z nowotworem szczęki – wykonano:
- operację węzłową szyi,
- resekcję szczęki,
- rekonstrukcję płatem przedramiennym na zespoleniach mikronaczyniowych
Tego typu operacja z jednoczasową rekonstrukcją mikronaczyniową wymaga jednoczesnej pracy dwóch zespołów chirurgicznych: jeden usuwa nowotwór, a drugi przygotowuje odpowiedni płat.
Wgojenie płata zależy od skutecznego zespolenia naczyń tętniczych i żylnych o średnicy od 1mm do 5mm. Takie zespolenia wymagają zastosowania specjalnych narzędzi chirurgicznych oraz mikroskopu operacyjnego, a także odpowiedniego wyszkolenia chirurga. To skomplikowane zabiegi, które trwają wiele godzin.
Odtworzenie żuchwy, szczęki, języka, tkanek policzka z wykorzystaniem płatów z talerza kości biodrowej, kości strzałkowej, przedramienia czy uda daje pacjentom szansę na powrót do pełnej sprawności oraz odzyskanie estetycznego wyglądu po rozległych zabiegach onkologicznych w obrębie głowy i szyi.
Dzięki mikrochirurgii nasi Pacjenci odzyskują nie tylko zdrowie, ale i jakość życia.
fot. Maria Włodkowska/Archiwum SU