Optyczna tomografia koherentna ułatwieniem dla kardiologii interwencyjnej
W ostatnich dniach zespół II Kliniki Kardiologii oraz Oddziału Klinicznego Kardiologii i Interwencji Sercowo-Naczyniowych przeprowadził transmisję szkoleniową zabiegu z zakresu kardiologii interwencyjnej. Odbyła się ona w ramach 29. edycji Warszawskich Międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI (Warsaw Course on Cardiovascular Interventions). Jesteśmy dumni, że specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego tak chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Zespół kardiologów, pod kierownictwem prof. Stanisława Bartusia, zaprezentował zabieg angioplastyki wieńcowej bifurkacji, czyli rozgałęzienia tętnicy wieńcowej. Przeprowadzono go z użyciem nowoczesnej metody obrazowania – optycznej tomografii koherentnej (OCT), która pozwala na wyjątkowo dokładne zobrazowanie wnętrza naczynia. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania do obróbki i analizy obrazów wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji, możliwa jest bardzo szczegółowa ocena wymiarów naczynia oraz typu blaszki miażdżycowej w ścianie naczynia, a zwłaszcza obecności i grubości zwapnień. Dzięki temu po wyjściowym badaniu możemy zwizualizować szczegółowo naczynie, także w prezentacji trójwymiarowej 3D – jakbyśmy widzieli naczynie od wewnątrz. Pozwala to ocenić zwężenia w naczyniu głównym oraz ujściu bocznicy i podjąć decyzję o sposobie leczenia.
Zabieg zakończył się sukcesem, a pacjent został wypisany niedługo po jego zakończeniu.
Transmisje tego typu odbywają się cyklicznie w Szpitalu Uniwersyteckim i są istotnym elementem dzielenia się wiedzą z lekarzami z całej Polski i świata. Co ważne, Narodowy Fundusz Zdrowia od niedawna refunduje również te nowoczesne metody obrazowania, co znacząco poszerza możliwości diagnostyczne i terapeutyczne w kardiologii.