Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta
Szpital Uniwersytecki w Krakowie znajduje się w czołówce polskich szpitali, które aktywnie uczestniczą w monitorowaniu bezpieczeństwa farmakoterapii oraz zapobieganiu błędom medycznym w farmakoterapii. Wczoraj – 17 września – obchodziliśmy Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta ustanowiony przez WHO w 2019 roku. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: Wzmacniajmy i podnośmy znaczenie głosu pacjenta (Elevate the voice of patients!).
Jak podkreśla dr hab. n. med. Jarosław Woroń z O/K Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Zastępca Przewodniczącego Zespołu Komitetu Terapeutyczny SU w Krakowie warto przy tak ważnej okazji przypomnieć o 10 kluczowych czynnikach wpływających na bezpieczeństwo pacjenta. Należą do nich:
- Profesjonalizm personelu medycznego. Kompetentny, przeszkolony i odpowiedzialny personel medyczny jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów.
- Komunikacja. Skuteczna komunikacja między członkami zespołu medycznego, a także między personelem medycznym a pacjentem jest niezwykle istotna. Błędy wynikające z braku komunikacji mogą prowadzić do poważnych problemów.
- Dokładność diagnozy. Poprawna diagnoza jest kluczowa dla właściwego leczenia. Błędy w diagnozie mogą prowadzić do niewłaściwego leczenia.
- Monitorowanie. Regularne monitorowanie stanu pacjenta oraz efektów leczenia jest ważne w celu wykrywania ewentualnych problemów i dostosowywania terapii.
- Dawkowanie i podawanie leków. Błędy w dawkowaniu i podawaniu leków mogą prowadzić do poważnych efektów ubocznych lub interakcji między lekami.
- Higiena i kontrola zakażeń. Zapewnienie odpowiedniej higieny w placówkach medycznych oraz kontrola zakażeń to sposób na uniknięcie infekcji.
- Dostęp do pełnej dokumentacji medycznej i historii leczenia pacjenta. Dostęp do pełnej dokumentacji i historii medycznej pacjenta oraz przekazywanie informacji między różnymi placówkami medycznymi jest ważne w celu zapewnienia ciągłości opieki i uniknięcia błędów.
- Edukacja pacjenta. Edukacja pacjenta na temat jego stanu zdrowia, planu leczenia i samoopieki może mu pomóc w aktywnym udziale w procesie leczenia.
- Stosowanie procedur i protokołów. Placówki medyczne powinny stosować standardowe procedury i protokoły w celu minimalizacji ryzyka błędów medycznych.
- Ocena ryzyka i zapobieganie błędom. Identyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla pacjenta i podejmowanie działań zapobiegawczych jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta.