Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Medyczny 2
Informacje
Projekt zakończony
Termin realizacji: 1.07.2020 r. - 31.12.2021 r.
Projekt pn. Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Medyczny 2
Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020
9 Oś Priorytetowa Region Spójny Społecznie
Działanie 9.2 Usługi Społeczne i Zdrowotne
Poddziałanie 9.2.1 Usługi Społeczne i Zdrowotne w Regionie
Typ projektu F. Rozwój usług zdrowotnych i społecznych ukierunkowanych na walkę z epidemii COVID-19
Lider: Województwo Małopolskie - Biuro Inwestycji Strategicznych
Partnerzy: 36 jednostek – Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o., Szpital Kliniczny im. dr J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, Małopolski Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny im. prof. Bogusława Frańczuka wKrakowie, Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” SPZOZ, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem, Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu, Centrum Medyczne KOL-MED SPZOZ w Tarnowie, Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł.Marty Wieckiej, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie, SPZOZ Szpital im. dr J. Dietla w Krynicy Zdroju.
Głównym celem projektu jest rozwój usług zdrowotnych i społecznych ukierunkowanych na walkę z epidemią COVID-19 na terenie woj. małopolskiego.na terenie woj. małopolskiego. Działania projektowe koncentrują się na udzielaniu wsparcia podmiotom leczniczym. Zgodnie z decyzją Komitetu Sterującego ds. Koordynacji Nakładów na Sektor Ochrony Zdrowia w ramach Projektu planuje się:
- zakup specjalistycznego sprzętu medycznego (tomografy komputerowe, aparaty RTG),• zakup niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej, zgodnie z listą MZ,
- zakup specjalistycznego środka transportu sanitarnego (mobilnego punktu poboru krwi - krwiobusa),
- przeprowadzenie niezbędnych prac adaptacyjno - remontowych w celu zwiększenia możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych regionu,
- inwestycje w infrastrukturę tlenowni w szpitalach,• inwestycje w infrastrukturę zasilania awaryjnego szpitali w energię elektryczną,
- zakup bramek dezynfekcyjnych dla szpitali,
- zakup 3 rezonansów magnetycznych, które nie znajdują się na liście MZ natomiast środki przeznaczone na ich zakup nie przekraczają 20% wartościdofinansowania.
Grupą docelową - ostatecznymi odbiorcami wsparcia w ramach projektu są:
- mieszkańcy województwa małopolskiego,
- osoby przebywające tymczasowo na terenie województwa małopolskiego,
- personel medyczny.
Wartość całego projektu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie: 6 709 194,94 zł
Wartość dofinansowania Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie: 6 115 637,21 zł (współfinansowanie UE; Europejski Fundusz Społeczny)
Efekty
W ramach projektu Szpital Uniwersytecki zrealizuje :
-
Zakup dla wszystkich Partnerów w ramach Projektu:
-
120 szt. bramek dezynfekcyjnych.
Na wyposażeniu (w budżecie) Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pozostaną 4 szt. bramek dezynfekcyjnych, z czego 116 szt. bramek dezynfekcyjnych zostanie przekazanych Partnerom Projektu na podstawie umowy cesji. Sprzęt ten został przypisany do zadań realizowanych przez poszczególnych Partnerów Projektu (ujęty w budżetach Partnerów).
-
120 szt. bramek dezynfekcyjnych.
- Zakup:
Rezonans magnetyczny
Urządzenie tego typu jest istotnym narzędziem diagnostycznym związanym z działaniami zapobiegającymi orazurządzenie tego typu jest istotnym narzędziem diagnostycznym związanym z działaniami zapobiegającymi orazzwalczającymi skutki COVID-19. Aparat rezonansu magnetycznego – niskopolowy, z otwartym gantry umożliwia m. in. wykonywanie badań u pacjentów nieprzytomnych, a zatem bez możliwości uzyskania wywiadu i istotnych informacji (np. co do istnienia przeciwwskazań do badania MR). Dzieję się tak ponieważ charakteryzuje się znikomymi restrykcjami w zakresie badań u pacjentów z implantami i innymi elementami magnetycznymi w organizmie, znacznie odciążając w ten sposób inne urządzenia diagnostyczne, gdzie wykonywanie badań u tego typu pacjentów jest utrudnione czy wręcz niemożliwe. Tego typu aparat oferuje bardzo wysoki komfort badania pacjenta z objawami COVID-19 w postaci duszności, ponieważ pacjent nie jest wsuwany do tunelu jak w standardowym aparacie MR, a obszar dostępności do pacjenta wynosi ponad 270 stopni, co daje duże pole manewru. Co więcej, urzadzenie to charakteryzuje się niską emisją hałasu (istotne przy pacjentach z zaburzeniami neurologicznymi), zaś otwarta przestrzeń pacjenta i lepsza dostępność do wnętrza magnesu ułatwia znacząco jego utrzymanie w czystości i dezynfekcję. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że zastosowana technologia niskiego pola magnetycznego pozwala na zamontowanie standardowych urządzeń do podtrzymywania i monitorowania funkcji życiowych, wspomagania oddechu, podawania płynów infuzyjnych czy innych stosowanych w diagnostyce i monitorowaniu chorych z COVID-19 (respiratory, defibrylatory, pulsoksymetry, kardiomonitory, pompy infuzyjne, stacje dokujące, aparaty do podgrzewania krwi i płynów infuzyjnych). Niski poziom natężenia pola pozwala również na dłuższe przebywanie w pracowni personelu medycznego. Aparat ułatwia także diagnostykę pacjentów z chorobami współistniejącymi, którzy często charakteryzują się niedowładami organów ruchowych, gdyż otwarty charakter gantry pozwala na ich łatwe umieszczenie w polu diagnostycznym i równie szybką oraz łatwą ewakuację;
Otwarty rezonans magnetyczny, czyli nowa jakość diagnostyki obrazowej
W czwartek 1 lipca w Auli Głównej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja otwartego rezonansu magnetycznego. – Jego otwarta konstrukcja, natężenie pola 0.4 T, nowoczesne oprogramowanie zawierające sekwencje diagnostyczne do tej pory charakterystyczne tylko dla aparatów MR wysokopolowych oraz komplet cewek odbiorczych sprawiają, że jest to jedyny taki aparat MR w Europie – tłumaczy prof. dr hab. med. Tadeusz Popiela, Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.
Uroczystość ta jest dla mnie szczególnie ważna, ponieważ po raz kolejny mam okazję udowodnić Państwu, że szpital wraca do normalności po okresie pandemii, w której nie tylko zajmowaliśmy się chorymi na COVID-19, ale również planowaliśmy i czyniliśmy inwestycje aby jeszcze lepiej i sprawniej leczyć - powiedział witając gości Dyrektor Marcin Jędrychowski a następnie wyjaśnił, że zakup prezentowanego rezonansu nie byłby możliwy bez dofinansowania ze strony Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakietu Medycznego 2 oraz wsparcia Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki niemu natomiast Szpital zyskał nowe możliwości diagnozowania pacjentów, którzy do tej pory – z różnych przyczyn - byli jej pozbawieni. Przede wszystkim beneficjentami nowego urządzenia będą pacjenci cierpiący na klaustrofobię.
- Dostęp do pacjenta jest nieporównywalny lepszy niż w przypadku innych, starszych modeli tego typu urządzeń – wyjaśniał prof. Tadeusz Popiela, Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. - Otwarte gantry, oparte na jednej kolumnie pozwala na ciągły kontakt wzrokowy z pacjentem podczas badania, a również co istotne dla komfortu aparat jest cichy – nie wymaga zakładania stoperów czy słuchawek wygłuszających – dodał.
Warto wspomnieć również, że ten typ rezonansu to aparat z magnesem stałym, który nie potrzebuje ciekłego helu do schładzania magnesu. Nie potrzebuje równie wody lodowej do chłodzenia gradientów. To – oraz niskie zużycie energii elektrycznej – czyni go niezwykle ekonomicznym w użytkowaniu. Otwarty rezonans magnetyczny już przyjmuje Pacjentów, rejestracja odbywa się w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej NSSU.
Sprzęt został zakupiony w ramach projektu pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2”, planowany do współfinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 9 Oś Priorytetowa Region Spójny Społecznie, Działanie 9.2 Usługi Społeczne i Zdrowotne, Poddziałanie 9.2.1 Usługi Społeczne i Zdrowotne w Regionie.
W czwartek (18.02.2021 r.) do Szpitala Uniwersyteckiego dostarczono otwarty aparat rezonansu magnetycznego.
Operacja dostarczenia rezonansu wymagała użycia dźwigu, a także specjalnego systemu poduszek powietrznych, by móc przetransportować przez korytarze niebagatelną wagę - aż 14,5 ton samego magnesu aparatu. Łączna waga urządzenia to ok. 16 ton.
- Otwarta konstrukcja aparatu rezonansu magnetycznego, natężenie pola 0.4 T, nowoczesne oprogramowanie zawierające sekwencje diagnostyczne do tej pory charakterystyczne tylko dla aparatów MR wysokopolowych oraz komplet cewek odbiorczych sprawiają, że jest to jedyny taki aparat MR w Europie – tłumaczy prof. dr hab. med. Tadeusz Popiela, Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.
– Nowy aparat z bardzo szerokim kątem dostępu do pacjenta (ok. 320st), specjalistycznym oprogramowaniem RADAR redukującym artefakty pochodzące od ruchu chorego będą przydatne zwłaszcza przy badaniach pacjentów w stanach ciężkich (np. COVID+, po urazach wielonarządowych). Da nam to możliwość badania osób z klaustrofobią, do tej pory bowiem choroba ta uniemożliwiała badanie w standardowych rezonansach magnetycznych. Niewątpliwie ułatwi również badanie pacjentów nadmiernie otyłych. Wszystko dzięki temu, że jeden bok urządzenia będzie otwarty – mowi prof. Popiela.
Unikalne zaprojektowanie tego rezonansu magnetycznego z pojedynczym filarem czyni go jedynym panoramicznym otwartym systemem MRI na świecie.
- To urządzenie, oprócz ogromnej wygody dla operatorów dzięki zmotoryzowanemu stołowi i przyjaznej konsoli, stwarza prawdziwy komfort zwłaszcza dla pacjentów. Niska emisja hałasu urządzenia nie będzie sprawiała dyskomfortu, a możliwość jednoczesnej kontroli EKG, pulsu i oddechu zapewni mu dodatkowe poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia reprezentant Shim-med Diagnostyki Obrazowej, Paweł Szczepka.
- Co więcej jest to rezonans, który dzięki średniemu polu magnetycznemu O.4T oraz tzw. stałemu polu pionowemu umożliwia także badanie pacjentów z metalowymi implantami. Pojedyncze protezy ortopedyczne nie będą już przeciwskazaniem do tego typu badań – dodaje prof. dr hab. med. Tadeusz Popiela.
Rezonans znajduje się w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego na ul. Jakubowskiego 2.
Otwarty rezonans został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Malopolskiego, z projektu pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2”, planowany do współfinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 9 Oś Priorytetowa Region Spójny Społecznie, Działanie 9.2 Usługi Społeczne i Zdrowotne, Poddziałanie 9.2.1 Usługi Społeczne i Zdrowotne w Regionie.
Bramki dezynfekcyjnej
Mobilna bramka wahadłowa pelni funkcję śluzy higieniczno-dezynfekcyjnej w strefie wejściowej do obiektów użyteczności publicznej. Jej wyposażenie wewnętrzne to elementy takie jak: kamera termowizyjna do pomiaru temperatury ciała, dozownik płynu dezynfekcyjnego, mata do dezynfekcji obuwia. Ma za zadanie monitorowanie oraz dezynfekowanie pracowników i osób postronnych, przemieszczających się po terenie szpitala.
Aparatu do przeznosowej wentylacji wysokoprzepływowej
Jest przeznaczony do dostarczania pacjentowi nawilżonej i ogrzanej mieszaniny oddechowej w stężeniu 21-100% O stosowanej w celu: zarówno udrożnienia dróg oddechowych, redukcji wysiłku tlenowego, poprawy proporcji wymianygazowej jak i regulacji ciśnień oraz przepływów w drogach oddechowych. System składa się z kilku elementów, w tym : generatora przepływu z wbudowanym czujnikiem temperatury, pojemnika na wodę, mieszalnika tlenowego oraz z kompletu orurowania do przepływu ogrzanego powietrza wraz z kaniulą donosową. Tak skonstruowany aparat zapewnia dostarczanie tlenu lub mieszaniny tlenowo-powietrznej przy ostrej niewydolności oddechowej pacjenta. Jest on niezastąpiony przy realizacji świadczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19.
Kalendarium
Kwiecień 2022
- 13.04.2022 r. zakończyły się etap realizacji oraz rozliczenia finansowego projektu pn. Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2.
- Ostateczna wartość rozliczonych wydatków kwalifikowalnych dla całego projektu wynosi 86 291 387,96 PLN, w tym kwota dofinansowania z UE: 68 718 923,97 PLN oraz kwota wkładu własnego Partnerów 17 572 463,99 PLN.
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie rozliczył 6 709 194,94 wydatków kwalifikowanych, w tym kwota dofinansowania z UE: 6 115 637,21 PLN oraz wkład własny: 593 557,73 PLN.
Lipiec 2021
Marzec 2021
Luty 2021
- 19.02. - Dostawa rezonansu magnetycznego. Kwota tego urządzenia to ponad 825 mln zł. Jest to jedyny w Małopolsce rezonans otwarty.
Styczeń 2021
- 11.01. - Druga dostawa dezynfekcyjnej bramki
Listopad 2020
- 24.11. - Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę o realizacji projektu: "Małopolskia Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2"
- 16.11. - Dostawa bramki dezynfekcyjnej
Październik 2020
- 30.10. - Podpisanie umowy o partnerstwie na rzecz wspólnej realizacji Projektu pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2”