Pracownia Leku Cytostatycznego
W 1999 r. w strukturze ówczesnej Kliniki Hematologii została uruchomiona pierwsza w Polsce Pracownia Przygotowywania Cytostatyków. Od 2004 roku Pracownia funkcjonuje w Aptece w pełnym zakresie usług, jej działalność obejmuje wykonywanie preparatów cytostatycznych do podania pozajelitowego centralnie, dla całego szpitala. W 2019 roku Pracownia, będąca jednym z działów Apteki, została przeniesiona do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.
Pracownia stanowi wyodrębniony kompleks pomieszczeń wyposażony w najwyższej klasy nowoczesne urządzenia, spełniające wszystkie wytyczne oraz normy polskie i europejskie. Wykwalifikowany personel wykonuje codziennie leki dla około 160 pacjentów hospitalizowanych i ambulatoryjnych. Średnia roczna produkcja wynosi ponad 42.250 preparatów.
Centralizacja sporządzania dożylnych leków cytotoksycznych została wprowadzona w celu ochrony końcowego produktu leczniczego przed zanieczyszczeniem cząsteczkowym i mikrobiologicznym oraz ochrony personelu przed ekspozycją na niebezpieczne substancje. Analiza farmaceutyczna preparatów i wdrożona kontrola jakości pozwalają na udostępnienie pacjentowi standaryzowanego leku, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa terapii.
Praca oparta jest na specjalnie opracowanych, zatwierdzonych i wdrożonych pisemnych procedurach oraz kartach leków. Warunki produkcji, stan techniczny pomieszczeń i urządzeń oraz poziom wyszkolenia personelu podlegają okresowej kontroli.
Farmaceuci posiadają specjalizacje z zakresu farmacji szpitalnej, klinicznej oraz szkolenia z zakresu europejskiej specjalizacji z farmacji onkologicznej.
Pracownia pełni też funkcję dydaktyczną dla studentów farmacji z kraju i z zagranicy oraz słuchaczy techników farmaceutycznych.